Ogłoszenie

Avart w rozmiaże 150x150 nie większym.

#1 2011-01-02 17:41:30

 >>>SMOK<<&

Administrator

Skąd: okolice Wrocławia
Zarejestrowany: 2010-12-30
Posty: 11

ESTETYKA TEKSTU

CZCIONKA

Każdy z nas jak czyta, zauważa, że czcionka jest bardzo ważna. Nie może być ona za bardzo fikuśna. Najlepsze są  : Georgia, Book Antiqua no i oczywiście Times New Roman, ewentualnie Verdana, lecz nie wygląda ona za dobrze. Zresztą  sami czytając widzimy, co czyta się dobrze, a co nie. Należy unikać  czcionek, które są pochylone, gdyż meczy to oczy. Pisząc opowiadania i nie tylko miejmy na uwadze, że jeśli ktoś po pewnym czasie zechce przeczytać nasze dzieło, to czcionka powinna być na całym tekście taka sama, a nie co rozdział inna. Taki tekst męczy bardziej oczy.

INTERLINIA

Kolejną rzeczą, a o której należy pamiętać to interlinia. Powinna wynosić 1,5 wiersza, gdyż przy 1 tekst się  zlewa, z kolei przy 2 jest za bardzo rozsunięty od siebie.

WCIĘCIA

Przydatną  rzeczą  są również  wcięcia. Nie tyle przy nowych akapitach, ale również  można je zastosować  przy dialogach. Wyróżnia to wtedy tekst ciągły od np. dialogu.

WIELKOŚĆ  CZCIONKI

  Co do wielkości czcionki, to nie może być ona ani za duża, ani za mała. Najlepiej, między 12 a 14, lecz jak wiadomo, czcionka czcionce nie jest równa, dlatego należy sprawdzić różne kombinacje. np.  Verdana,  Arial,  Times New Roman – każda wymieniona czcionka pisana 12,  więc rónicę  widać  gołym okiem.

KURSYWA

Należy jej unikać, gdyż męczy ona oczy. Kursywą powinny być wyrónione tylko i wyłącznie myśli bohaterów, czy to w narracji pierwszo- czy w trzecioosobowej. Nie powinno się jej również zbyt nagminnie wyróżniać. Można kursywę również zastosować do niektórych pojedynczych słów, które są dajmy na to istotne w całym tekście.

NUMERACJA STRON

Aby całość  wyglądała równie  dobrze, poza zwykłymi cyframi na dole strony, można zastosować znaki specjalne, które dodają lepszego efektu. Można również pobawić się w tym przypadku kolorami.

WYRÓWNANIE TEKSTU

Większość z nas jak pisze nie zwraca uwagi na to jakie jest wyrównanie tekstu. Domyślnie mamy ustawione wyrównanie do lewej, lecz nie zawsze taki tekst prezentuje się nam dobrze, gdyż przypomina jakby został pogryziony. Możemy również zastosować wyrównanie do lewej i prawej strony lub jak kto woli wyjustować. Stosując wyjustowanie trzeba jednak bardziej uważać, ponieważ tekst może nam się rozjeżdżać, ale nie tylko. Często na końcu wersu pozostają pojedyncze litery. Ten problem możemy jednak zaradzić przez użycie skrótu klawiszowego, aby nie stosować entera zakańczającego nam akapit w niechcianym miejscu możemy zastosować
shift+enter albo tzw. miękką spację  ctrl+shift+spacja.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.lesnictwo.pun.pl www.tibiaworldots.pun.pl www.gromsosnowica.pun.pl www.zakonczarnychrycerzy.pun.pl www.bleachmaster.pun.pl